A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури і туризму, молоді та спорту Мізоцької селищної ради

В Мізоцькій громаді провели обстеження захисних споруд цивільного захисту

Дата: 15.07.2022 11:17
Кількість переглядів: 81

    На виконання рішення сесії Мізоцької селищної ради від 13 червня 2022 року № 1302 «Про забезпечення створення найпростіших укриттів у закладах дошкільної та загальної середньої освіти комунальної власності», на підставі розпорядження голови Мізоцької селищної ради  від 01 липня 2022 року № 58-р створено міжвідомчу комісію по проведенню обстежень (оглядів) захисних споруд цивільного захисту та інших споруд (найпростіших укриттів, споруд подвійного призначення,) які знаходяться на території Мізоцької селищної ради.

Комісія у складі:

 • Тишкун Вадим Олександрович — провідний інспектор відділу запобігання надзвичайних ситуацій Рівненського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області;
 • Кравчук Ольга Володимирівна — помічник лікаря-епідеміолога відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Здолбунівського управління Головного управління  Держпродспоживслужби в Рівненській області;
 • Теслюк Володимир Степанович — головний спеціаліст з питань архітектури житлово-комунального господарства та будівництва;
 • Прокопчук Вікторія Юріївна — начальник відділу освіти, культури і туризмі, молоді та спорту Мізоцької селищної ради;
 • Рахманська Мирослава Андріївна — спеціаліст з питань цивільного захисту взаємодії з правоохоронними органами оборонної роботи

    Комісії доручено організувати та забезпечити проведення обстежень (оглядів) захисних споруд цивільного захисту та інших споруд, призначених для укриття населення (персоналу, працівників).

   12-13 липня 2022 року міжвідомча комісія провела обстеження захисних споруд цивільного захисту на території Мізоцької громади.

    Рекомендації щодо облаштування та використання найпростіших укриттів, заглиблених приміщень, підвалів та погребів в якості укриттів.

 1. Найпростіше укриття – це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, що знижує комбіноване ураження населення від небезпечних наслідків надзвичайних ситуацій, а також від дії засобів ураження в особливий період.

Під найпростіші укриття для населення можуть бути пристосовані:

 • підвали та підпілля в житлових будинках, промислових, допоміжних і адміністративно-побутових будинках;
 • заглиблені споруди, що стоять окремо, призначені для виробничих, складських і побутових потреб: заглиблені гаражі, овочесховища, льохи, склади та інше;
 • окремі приміщення на перших і других поверхах в кам’яних (бетонних) будівлях, що мають мінімальну кількість зовнішніх відкритих стін, особливо без віконних і інших отворів.

Для оснащення (облаштування) найпростіших укриттів доцільно завчасно передбачати таке обладнання:

 • місця для сидіння (лежання) – лавки, нари, стільці, ліжка тощо;
 • ємності з питною (з розрахунку 2 л/добу на одну особу, яка підлягає укриттю) та технічною водою (за відсутності централізованого водопостачання);
 • контейнери для зберігання продуктів харчування;
 • виносні баки для нечистот зі щільним закриванням (для неканалізованих будівель і споруд);
 • резервне штучне освітлення (електричні ліхтарі, свічки, гасові лампи тощо);
 • первинні засоби пожежегасіння (відповідно до встановлених норм для приміщень відповідного функціонального призначення);
 • засоби надання первинної медичної допомоги;
 • засоби зв’язку і оповіщення (телефон, радіоприймач);
 • шанцевий інструмент (лопати штикові та совкові, ломи, сокири, пилки-ножівки по дереву, по металу тощо).

   У разі необхідності найпростіші укриття можуть забезпечуватися додатковим обладнанням, інструментами та інвентарем відповідно до місцевих особливостей та потреб.

Біля вхідних дверей до найпростішого укриття вивішується табличка розміром  50 х 60 см з написом «Місце для УКРИТТЯ». На ній необхідно зазначати адресу місця розташування споруди, її балансоутримувача, адресу і місце зберігання ключів.

    2.Заглиблені приміщення після їх пристосування під укриття матимуть вищі захисні властивості, ніж наземні та повинні задовольняти наступним основним вимогам:

 • мати товсті стіни і перекриття;
 • допускати можливість потовщення або посилення захисних конструкцій;
 • мати площу для розміщення людей, вільну від устаткування;
 • знаходитися поблизу місць постійного перебування основної маси людей, які будуть укриватися в них.

Не рекомендується використовувати для укриття:

 • приміщення де технологічні процеси не можливо припинити;
 • якщо устаткування, встановлене в приміщеннях, отримавши незначне ушкодження, може викликати вибухи, пожежу або виділення шкідливих газів;
 • наявність у приміщеннях водопроводів великих перерізів, та які проходять по естакадах або в заглиблених колекторах поблизу від пристосованих під укриття заглиблених приміщень;
 • підвальні приміщення, які періодично затоплюються ґрунтовими водами, та які можуть бути затоплені при руйнуванні близько розташованих резервуарів з водою, шкідливими рідинами або заповнені газами.

Для пристосування заглиблених і наземних приміщень під укриття необхідно виконати наступні основні роботи:

 • закладення непотрібних отворів і відводів в зовнішніх конструкціях;
 • підготовку наявного і монтаж вентиляційного, санітарно-технічного і побутового обладнання, що забезпечує нормальні умови перебування людей;
 • необхідне за розрахунком посилення огороджувальних конструкцій, посилення і герметизацію дверей, засипку перекриття ґрунтом, піском або кам’яними матеріалами.

   Якщо під укриття пристосовується приміщення середніх поверхів (наприклад, в місцях, де можливо затоплення водою нижніх поверхів і підвалів), то закладають і герметизують також отвори вищерозміщених і нижніх приміщень.

Висота приміщень має бути не менше 1,5-1,7 м. При висоті більше 3 м. для розміщення людей можна влаштовувати нари в кілька ярусів. Для цих же цілей можуть бути використані столи, стелажі, верстаки, мішки з сипучими матеріалами, штабелю з сировиною, готовою продукцією, ящики і т. п.

На одну особу необхідно не менше 0,6 кв. м площі, вільної від наявного в приміщенні устаткування. Ширину проходів між рядами нар (місць для людей) досить мати 0,6 м.

У пристосованих під укриття приміщеннях мати один-два входи на кожних 150 чол. Інші дверні отвори потрібно закладати каменем або засипати ґрунтом.

Непотрібні отвори закладаються шляхом установки із зовнішнього і внутрішнього боку щитів з товстих дощок (брусів або колод) і засипки пазух між ними ґрунтом, що підвищує захисні властивості проти ударної хвилі. Отвори пристосованих під укриття приміщень можна закладати мішками з ґрунтом (піском).

У наземних приміщеннях для забезпечення провітрювання віконні отвори закладають не на усю висоту, а залишають згори щілину розміром до 0,3 м.

У підвальних приміщеннях віконні і технологічні отвори потрібно закладати повністю, а приямки і відкриті зовнішні стіни, виступаючі над поверхнею землі, засипати ґрунтом, що підвищує захисні властивості укриттів.

Стіни посилюються шляхом потовщення цегляною армованою кладкою, або укладанням мішків з ґрунтом.

Перекриття підвальних приміщень посилюються .установкою підпірних рам у вигляді прогонів і стійок в середині перекриття з метою сприймання навантаження на перекриття при обваленні наземних конструкцій будівлі, та посилення слабких стін і перегородок.

Для пристрою рам посилення можна використовувати колоди, бруси, пакети з дощок, металеві швелери, двотаврові балки, труби і інший прокат.

Захисні властивості входів можуть бути в 10-20 разів підвищені шляхом установки екрану (стінки) усередині або зовні приміщення навпроти дверей. Стінка-екран виконується з цеглин, мішків з ґрунтом або з двох щитів із засипкою між ними ґрунту шаром товщиною 0,3-0,6 м

При вході в заглиблені приміщення над вхідними дверима доцільно влаштовувати захисний козирок із зробленого з колод накату з обсипанням ґрунтом, що забезпечить вільне відкривання дверей при обваленні конструкцій наземних поверхів.

Для забезпечення необхідних умов в укриттях максимально використовуються і дообладнуються існуючі системи і пристрої забезпечення повітрям, водопостачання і каналізації.

Для дихання людей і для відведення надлишків тепла і вологи, які вони виділяють вентиляція укриттів повинна бути обов’язково припливно-витяжною. Для укриттів малої місткості це досягається природною вентиляцією за рахунок вітрового напору і різниці температур в укритті і за його межами. Природна вентиляція надійна в укриттях обладнаних в наземних поверхах будівель, і в заглиблених укриттях місткістю 20 – 30 осіб.

За відсутності в приміщенні для людей санвузла за тонкою перегородкою або ширмою, ближче до витяжного отвору, встановлюють виносні ємності з герметичними кришками.

    3. Для підготовки підвальних приміщень, погребів слід виконати наступні роботи:

 • прибрати приміщення від сміття,винести непотрібні та зайві речі;
 • демонтувати тимчасові перегородки, звільнити загальні проходи в підвальному приміщенні;
 • укріпити вхідні двері, укріпити наявні віконні отвори та закласти їх мішками з піском;
 • перевірити електропроводку, освітлення та вимикачі;
 • створити запас електролампочок, свічок, ліхтариків;
 • облаштувати вентиляційні отвори;
 • встановити лавки, тапчани (лежаки);
 • створити запас продуктів харчування тривалого зберігання (консерви, консервація тощо) та питної води, а також теплих речей та ковдр, забезпечити їх зберігання у водонепроникних чохлах.

   За можливості змонтувати електророзетки, та автономне електроосвітлення від акумуляторів.

   Для восьми закладів освіти Мізоцької громади виділено кошти в сумі 535 000 грн. Остаточне закінчення робіт планується завершити до 05 серпня 2022 року.


« повернутися

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень